Choď na obsah Choď na menu
 


Draci

Draci

Drak alebo šarkan je mýtické zviera vyskytujúce sa v mnohých kultúrach.
Na rozdiel od bežne zaužívaných predstáv nie je možné problematiku drakov zhrnúť do predstavy rozprávkového draka a to dokonca ani jeho podobu. Predstavy o vzhľade draka prešli mnohými premenami, a preto jediné, čo je možné s istotou tvrdiť je, že ide o tvora s jednou hlavou alebo viacerými hlavami. Zjavne drakom s najvyšším počtom hláv bol stohlavý Ládón, naproti tomu čínske draky sú zásadne jednohlavé. Niektoré draky chrlia oheň, no vyskytujú sa aj zmienky o drakoch ktoré chrlia mrazivý vzduch, kyselinu, či dokonca paru.. Ďalším problémom opisu predstavy draka spočíva v krídlach. Drak mohol mať, spravidla netopierie krídla, ale z rôznych bájí je známe značné množstvo drakov bez krídel. Dokonca nie je možné presne povedať, koľko nôh mohol mať drak v ľudských predstavách, pretože sa vyskytujú dvojnohé aj štvornohé draky, no sú známe draky aj viacnohé alebo dokonca beznohé. Existujú zmienky aj o morských drakoch.
Jeho vlastnosti sú v jednotlivých podaniach rovnako problematické ako jeho vzhľad. Môžeme povedať, že klasická predstava Európana je, že ide o hlúpe a zlé bájne zviera. Táto predstava však nie je celkom pravdivá, pretože mnohí draci boli posvätní a ich zabitie bolo tvrdo potrestané. V neeurópskych predstavách drakov sú tieto tvory často dobré a pomáhajúce ľuďom. V niektorých starovekých predstavách nájdeme aj predstavy klasického netvora.
Veľmi zvláštny je i spôsob dračieho rozmnožovania, o ktorom nás literatúra informuje veľmi sporadicky, o samotnom dračom párení skoro vôbec. Ďalším veľmi zaujímavým problémom je evidentný nedostatok dračích samíc (je zaujímavé, že predstava draka ako mužského prvku sa udržala aj v dnešnej fantasy literatúre a rozprávkach). Podľa známej literatúry drak postaví hniezdo, kde znesie vajce (jedno, veľmi zriedka i viac), z ktorého vysedí mláďa, o ktoré sa potom stará. Zvláštne je, že počet hláv nie je dedičný.
Stravovacie návyky jednotlivých drakov sú rôzne, existujú draci bylinožraví, ale prevažná väčšina drakov je mäsožravá a niektorí sú aj výhradne ľudožraví.

 

Drak stelesňuje Bohu nepriateľské prasily, ktoré musia byť porazené. V apokalypse je drak ako symbol Satana premožený archanjelom Michalom. V rozprávkach vystupuje drak ako ochranca pokladu, alebo unesenej princezny (panny = čistoty). Stelesňuje tak ťažkosti, ktoré musia byť prekonané pred dosiahnutím cieľa.

Narozdiel od európskej mytológie je čínsky drak dobromyseľné zviera. Je symbolom mužskej plodiacej prírodnej sily (jang). Od dôb dynastie Chan (206 p.n.l. - 220 n.l) je zároveň symbolom cisára alebo syna nebies. Je prvým zo "360 šupinatých zvierat" a piate zviera čínskeho zverokruhu. Ako jedno zo štyroch zvierat svetových strán je drak spojovaný s východom, so stranou vychádzajúceho slnka, zrodu jarného dažďa a dažďa vôbec. Tu sa mu hovorí modrozelený drak (čching-lung) a jeho protikladom je biely tiger (paj-chu), vládca západu a smrti.

Drak a fénix stelesňujú mužskú a ženskú prirodzenosť a sú symbolom manželov.

Kozmopolické skúmania už dávno rozlišovali štyri kategórie:
nebeské draky (tchien-lung) - symbolizujú obrovskú silu nebies
draky - duchy (šen-lung) - nechávajú padať dážď
zemské draky (ti-lung) - sú vládcami prameňov a vodných tokov
strážcovia pokladov (fucang-lung)
Podľa ľudových predstáv existovali štyria dračí králi (lung-wang), z ktorých každý strážil jedno zo štyroch morí, obklopujúcich zem.

 

V bájnej čarovnej krajine žije 9 rás drakov: ohnivý, ľadový, z bažín, jaskýň, vodný, krištáľový, kráľovský a legendárny draci: temný a drak boha.

(Jednotlivo si ich popíšeme zvlášť v podkategórii.)

 

  • Ako väčšina bytostí aj draci sú delené na dobré a zlé. Málokto mohol preniknúť do tajov dračej mágie a múdrosti. Nenechajte sa pliesť rečami o tom, že draci sú ako zvieratá a nie sú schopní myslieť. Nie, tak to vážne nie je, draci sú inteligentné a veľmi chytré stvorenia, aj keď existujú výnimky.
  •  Draci sú známi asi hlavne svojou obľubou lesklých a trblietavých šperkov, kovov a kameňov. Je tiež zmienka o tom, že svoje najobľúbenejšie kúsky draci očarovávali tak, aby keby im ich niekto vzal, náhle ochorel, nalepila sa na neho smola alebo dokonca sa premenil v draka.
  •  Draci mali tiež veľa nepriateľov, napr rytierov, mágov a veľa iných ľudí, ktorí sa ich báli. A tak boli draci prirodzene veľmi odolní. Ich koža bola veľmi silná, dokázala odraziť každý šíp ( okrem elfských šípov ) a tiež absorbovala neuveriteľné množstvo magickej energie. Najmenej odolnými časťami sú oči a niekedy aj krídla .
  •  Draci medzi sebou, inými živočíchmi a s ľuďmi komunikovali pomocou telepatie. Takto sa medzi sebou dorozumievali a dokázali aj telepaticky poslať obraz určitých miest, vecí alebo niečoho iného. Tiež dokázali nazerať určitú scénu alebo rozhovor. Ale čím ďalej boli medzi sebou komunikujúci ďalej, tým bolo spojenie slabšie, niekedy sa stalo, že sa stratilo úplne.
  •  Keďže draci museli často odolávať útokom, vynašli spôsob metamorfózy teda ako meniť svoje telo, tak aby bolo podobné štruktúrou a tvarom okolitému prostrediu. Boli v tom tak pokročilí, že na seba niekedy dokázali vziať aj ľudskú podobu. Tiež, ale mali veľa iných vecí užitočných pre bojovníkov a pre mágov, kvôli ktorým boli hromadne vybíjaní. Napr . najviac cenená bola ich koža, ktorá bola veľmi nielen magicky odolná, ich jazyk a krv ( verili v schopnosť porozumieť reči zvierat ), ďalej potom ich zuby a pazúry. Z nich sa vyrábali hlavne šípy a kopije , ktoré boli jedovaté pre elfov. Dračie šupiny na pancier mali dar odraziť akýkoľvek šíp alebo oštep. Draci boli predtým považovaní ako symbol chaosu a často boli spájaní so silou živlov.

 

 

 

 

Dračie oko

 

Rast drakov:

 

KOSTRA


Drak je najväčší známy lietajúci tvor. K udržaniu jeho ohromné ​​váhy vo vzduchu musí byť jeho telesná stavba odlišná od ostatných tvorov. Kosti krídel sú napojené na široké bedrá, na ktoré sa upína silné svalstvo krídel; preto potrebujú draci unikátny kĺbový systém, nevyskytujúce sa u iných druhov. Je dôležité si všimnúť, že kosti drakov sú duté ako vtáčie a znižujú tak ich hmotnosť, jednoducho: akýkoľvek tvor s fyziológiou draka môže lietať veľmi dobre a veľkou rýchlosťou. 

 


Pokrytie tela a sfarbenie draka


Pokrytie tela - dračie telo je kompletne pokryté tuhými, lesklými šupinami. Toto šupinové brnenie zvyčajne nemajú na krku alebo na bruchu, možno kvôli jeho zvyku hrabať si brlohy, ale nie všetci drakologové s tým súhlasí. Na ochranu jeho " mäkkého " brucha ( teda aspoň slabšie chráneného, než zvyšok jeho tela ) draci často nosia náprsné panciere z drahokamov. Použitím jeho slín, ktoré majú silne lepivé vlastnosti a ktoré vylučuje v prázdnom žalúdku, si draci často lepia drahokamy na svoj ​​krk a brucho, práve tak pre ochranu, ako na ozdobu. Šupiny sú pňťuholníkové v tvare kvapky s dvomi dlhšími a dvoma kratšími stranami, a s veľmi krátkou piatu stranou, prirástla ku koži. Drak ju môže naježiť, kedykoľvek si ich chce vyčistiť. Drak je veľmi čistotný tvor a stará sa o svoje šupiny a kožu, aby ich udržal čisté a šupiny, aby boli v bezchybnom stave. V normálnom postavení sa šupiny veľmi úhľadne prekrývajú a sú,tenučké vďaka dutine v povrchu, uchytené jedna o druhú a takto umožňujú dokonalú slobodu pohybu. Spodná časť šupín sa skladá z pevného vlasovitého útvaru, pevne zakoreneného v pokožke. Na vlasovom miešku sú drobné žľazy, vylučujúce látku, ktorá drží šupiny pevne na koži. Táto látka je bohatá na minerály, ktoré určujú tvrdosť a sfarbenie dračích šupín. Vonkajší povrch je tvorený stvrdnutou priesvitnou tkanív, ktorý dávajú šupinám ich obvyklý lesk. Drak nepotrebuje vyzliekať koži ako väčšina iných plazov. Ako šupiny rastú, automaticky sa obnovujú ako ľudské nechty a vlasy. Tiež z tela neodpadávajú, okrem v prípade choroby .
 
Bežný drak má približne takúto stavbu tela:

Jeho telo je podlhovasté, hadovité ( delíme ho na tri časti : hrudné , krčné a chvostové ) najčastejšie s šiestimi končatinami ( dva páry nôh a krídla ). Oba páry nôh sú priľahlé k telu. Predné sú tenšie ľahšie, motoricky zdatnejší a rýchlejší. Zadné slúži hlavne k opore, sú mohutnejšie a mechanicky silnejšie. Krídla slúžia hlavne k letu a sú poháňané skupinou mohutných svalov na chrbte v oblasti lopatiek. V hrudnom koši sú uschované všetky dôležité orgány okrem jedových žliaz, mozgu a väčšiny zmyslových orgánov. Tie sú umiestnené v lebke. Celá hrudná časť je krytá väčšími šupinami, okrem končatín. Tie sú kryté menším kvôli mechanickej hybnosti. Brušný časť je od hlavy až k chvostu krytá buďto silnými svalmi, alebo mohutnými pancieri podobnými šupinami. Chvost slúži ako pre udržanie stability na zemi, tak na riadenie vo vzduchu a je väčšinou zakončený rohovým útvarom. Ako chvost , tak všetkých šesť končatín dokážu draci veľmi efektívne využiť v boji. Krčná časť sa skladá zo samotného krku a hlavy. Kým krk slúži len k doprave potravy a na väčšie možnosti ohybu hlavy, je samotná hlava centrom myslenia a zmyslového vnímania. Nos je umiestnený na špičke hlavy a delíme ho na dva základné druhy. Ostré sú postupne zúžené a nosné dierky sú umiestnené po stranách. Kým tupé sú širšie, zakončené prudko s nozdrami natočenými priamo pred jedinca. Papuľa je pretiahnutá s radom ostrých zubov, relatívne úzka s jedným rozoklaným jazykom. Oči sú umiestnené po stranách hlavy, čo im dáva veľký zorný okruh, ktorý je dôležitý pre úspešný lov ( zorné polia sa len ľahko pretínajú, každé oko je schopné vidieť asi polovicu druhej strany tlám ). Každé oko dokáže samo zaostriť, ale radšej sa pozerá v úzkom poli dohľadu oboch očí, kde jeho zrak najpresnejší. Spolu s veľkým uhlom rotácie hlavy ( vďaka dlhému krku ), sú tieto bytosti schopné behom chvíle zhliadnuť celé svoje okolie v rádius 360 °. Ušné dutiny sú úzke umiestnené po stranách. Nie sú príliš vyvinuté, ale veľmi citlivé na vonkajšie podnety ( ľudsky hlas však vnímať dokážu ). Na vnútornej strane ústnej dutiny sú umiestnené jedový vaky. Celá hlava je spravidla zakončená rohovito útvarom ktorý označujeme " koruna ".

 


Zaradenie 


Drakmi nemožno považovať za plazy, pretože sú aktívne a " teplokrvné ", a nemôžu tiež byť cicavce, pretože znášajú vajcia a neprodukujú mlieko. Ešte menej sú to vtáky ( majú šupiny a šesť končatín, ale nie vždy ). Avšak draci majú znaky všetkých týchto tried ( plazov, vtákov a cicavcov ).
Vtáky : duté kosti, znáša vajcia
Plazy : znáša vajcia, šupiny
Cicavce : štvorkomorové srdce, špecializované zuby.
Teda draci by mali byť zaradení v ich vlastnej triede.
Ich vývoj je podľa najpravdepodobnejšieho predpokladu na rovnakej výške s prvými primitívnymi plazmi, keď sa rozdelil a sledoval rôznou cestu vývoja dinosaurov ( ktorí sa stali vlastne vtáky ), cicavcov a ďalších lepšie prispôsobených plazov. Draci sa vyvinuli buď z dinosaurov, alebo správne z cicavcov, ktorí dali nejakému druhu hadov cicavcov výzoru ( ktoré vyzerá divne u draka bez krídel ). Za niekoľko napätých tisíc rokov vývoja im nejaké prospešné zmeny mohli dať krídla, ktorá im pomohla prežiť. Táto nová vývojová vetva by mohla vysvetliť evolúciu drakov.

 


Delenie drakov :


Najčastejšie sa draci delia na dobré a zlé inak teda na východnej ( dobrí ) a západnej ( zlí ).
Tiež na bežecké a letecké.
Podľa sfarbenie ( drak zelený, čierny, dúhov .... )
Zvieracie ( menej inteligentný, svojím správaním pripomínajú zviera ), vedomé ( inteligentný, uvedomujúci si svoju podstatu, silu a možnosti, schopné komunikovať verbálne, aj keď pre rozoklanosťou jazyka často len telepaticky ).
Ďalej na 10 + 2 základných plemien drakov a to: čínsky ohniváč, hebridský čierny, maďarský trnoocasý, nórsky ostrohřbetý, novozélandský opálooký, obyčajný waleský zelený, peruánsky zmijozubý, rumunský dlouhorohý, švédsky krátkonosý, ukrajinský železnobřichý, + Polárna strieborný, + Severoamerický dúhový operený.


 


Základné fyziológia :

 

Drak je homoiothermní tvor. Inými slovami, je aspoň čiastočne teplokrvný a jeho telesné teplota je regulovaná vnútorne. Tieto vlastnosti mu umožňujú prispôsobiť sa rôznemu podnebie v jeho rozsiahlom prirodzenom prostredí a udržiavať jeho aktivitu vo dne v noci po celý rok, pretože nie je závislý na slnečnom teple ako iní plazy. Drak má zvyčajne krídla a jeho kosti sú duté, aby mohol uniesť svoju váhu. Sú tu tiež draci, zvyčajne preživší zo vzdialenej minulosti, s krátkymi nohami a bez krídel. Títo tvorovia z dávnych čias sú inteligentné a dosť agresívne; náleží k samostatnému druhu , známemu ako " červy z hlbín ", druhu na pokraji vyhynutia. Dožívajú sa mnohých rokov. Sú záznamy o drakoch, ktorí žili 500, a dokonca 1000 rokov, ale nie je známy žiaden prípad, kedy by drak v takom veku zomrel. Na druhej strane, umierali aj skôr, a to nešťastnou náhodou, na choroby, alebo následkom činnosti ich nejneúnavnějšího nepriateľa: ČLOVEKA.